„Élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztése c. felhívás VP3-4.2.1-4.2.2-2-21
Megjelent az Élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztése című felhívás. Nyár végétől már nagyobb összeggel is pályázhatóak az élelmiszeripari üzemek fejlesztési támogatásai.
A napokban megjelent az „Élelmiszeripari Üzemek komplex fejlesztése felhívás” is, így javasoljuk, hogy a fejleszteni szándékozó vállalkozások körültekintően válasszák ki a két konstrukció közül a számukra megfelelőt, tájékozódjanak a Széchenyi 2020 ügyfélszolgálatnál, vagy kérjék a NAK Élelmiszeripari Igazgatóság koordinátorainak segítségét!
Jelen VP3-4.2.1-4.2.2-2-21 kódszámú felhívás a kifejezetten élelmiszeripari tevékenység fejlesztésére irányul, a keretösszeg pedig 200 milliárd forint, amelyből élelmiszer-üzemek fejlesztésére 160 milliárd forint, borászati üzemek fejlesztésére pedig 40 milliárd forint érhető el.
A legfontosabb tudnivalók:
- a Felhívás feltételeinek megfelelő projekteket minimum 100 millió Ft, maximum 5 milliárd Ft vissza nem térítendő támogatásban részesülhetnek a rendelkezésre álló forrás erejéig,
- előleg lehívására van lehetőség a megítélt támogatási összeg 50%-áig,
- a Felhívás keretében a TEÁOR 10 és 11 besorolás szerinti tevékenységekhez kapcsolódó, élelmiszeripari feldolgozást szolgáló projektek támogathatóak (Kivéve TEÁOR 10.20 halfeldolgozás és tartósítás, valamint TEÁOR 10.9 Takarmánygyártás),
- a célcsoportot képező vállalkozói kör vállalkozás méretétől függetlenül indulhat a támogatásért, és beleértendő a mezőgazdasági őstermelő, őstermelők családi gazdasága, szövetkezet, termelői csoport, termelői szervezet, szociális szövetkezet is (lásd Felhívás 4.1 pontja). Élelmiszeripari üzemfejlesztés esetén a pályázó tevékenységének Annex I. termék feldolgozására kell irányulnia azonban a fejlesztendő tevékenységgel előállított termék lehet Annex I és non-Annex I termék is! Borászati üzemfejlesztéshez kapcsolódóan a tevékenység keretében kizárólag Annex I. borászati termék előállításra, kiszerelésre, tárolásra lehet pályázni.
- A kis- és középvállalkozásoknak szóló felhíváshoz hasonlóan 2 célterület van:
o A célterületben kaptak helyet az értéknöveléssel kapcsolatos tevékenységek, technológia fejlesztése, piacra jutás segítése, valamint borászati üzemek fejlesztése
o B célterületen vannak az energiahatékonyság javítását célzó intézkedések
- Épületek építése, kialakítása, bővítése, nem energiahatékonysági célú felújítás „A” célterületen támogatott
- Ingatlan vásárlása támogatott (az összes elszámolható költség 2%-ának erejéig)
- Engedély, -vagy bejelentés köteles építési tevékenység esetében a támogatási kérelemhez elegendő az engedélyezési eljárás megindítását igazoló dokumentumot, valamint a hatósághoz benyújtott építészeti-műszaki dokumentációt csatolni.
- A projekt megvalósítását a benyújtást követő napon a támogatást igénylő saját felelősségére megkezdheti
- A projekt fizikai befejezésére a Támogatói Okirat hatályba lépését követő naptól számított legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre
- Fenntartási kötelezettség a projekt megvalósítás befejezésétől számított 5 év
- A támogatási kérelmek benyújtására 2021. augusztus 18. napjától 2022. február 8. napjáig van lehetőség az alábbi szakaszokban:
o Első szakasz:2021. augusztus18. –2021. augusztus31.
o Második szakasz:2021. szeptember1. –2021. szeptember 14.
o Harmadik szakasz:2021. szeptember 15. –2021. szeptember 28.
o Negyedik szakasz:2021. szeptember 29. –2021. október 12.
o Ötödikszakasz:2022. január12. –2022. január25.
o Hatodik szakasz:2022. január26. -2022. február8
Újdonság az eddigi felhívásokhoz képest:
- élelmiszeripari tevékenységhez kapcsolódó, áruszállításra használható szállítójárművek N járműkategória szerint (teherautók és furgonok) beszerzése támogatott nettó 50 millió forintig,
- a támogatási kérelem benyújtására konzorciumi forma keretében nincs lehetőség,
- a támogatás maximális mértéke általánosságban (az egyes támogatási kategóriákra irányadó részletszabályok figyelembevételével):
o a közép-magyarországi régióban (a továbbiakban: KMR-en belül) az összes elszámolható költség 40%-a
o a nem közép-magyarországi régióban (a továbbiakban: KMR-en kívül) az összes elszámolható költség 50%-a.
o amennyiben az 1. célterület („Élelmiszer-feldolgozó üzemek fejlesztése”) esetében a támogatást igénylő tevékenysége részben vagy egészben nem Annex I. termék előállítására irányul, az állami támogatásnak minősül, és esetében a 255/2014 Korm. rendelet az irányadó, így más támogatási intenzitással (25-50% régiótól függően KMR-en kívül, KMR-en belül településtől függően 20-35%) lehet számolni,
o nagyberuházás esetén, illetve energiahatékonysági, megújuló energia, csekély összegű támogatás esetén a támogatási intenzitások eltérőek (kérjük, tájékozódjanak az 5.3 fejezetből)!
o amennyiben a támogatási döntés meghozatalakor a támogatási összeg meghaladja a 3 milliárd Ft-ot, az Irányító Hatóság vezetőjének a támogatási döntés meghozatalához a Kormány előzetes állásfoglalását kell kérnie.
„Élelmiszeripari üzemek fejlesztése” című pályázati felhívás VP3-4.2.1-4.2.2.-1-21
Megjelent az „Élelmiszeripari üzemek fejlesztése” (kódszáma: VP3-4.2.1-4.2.2.-1-21) című pályázati felhívás
A 2021-2027 közötti programozási időszak átmeneti éveinek első, a mezőgazdasági termékek feldolgozásának fejlesztésére irányuló projektek támogatását célzó pályázati felhívás az élelmiszeripar ágazati innováció ösztönzését, az elavult technológiai módszerek fejlesztését, a hatékonyság növelését segíti elő a mezőgazdasági termelők, valamint a mezőgazdasági termelőnek nem minősülő mikro- és kisvállalkozások együttműködésével.
A felhívás keretében maximum 100 millió Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető az alábbi főbb jogosultsági feltételek és elvárások mellett:
- a támogatás a TEÁOR 10 és 11-es tevékenységhez kapcsolódó élelmiszeripari feldolgozást szolgáló projektek megvalósítása esetén igényelhető, kivéve a TEÁOR 10.20 Halfeldolgozás és tartósítást, valamint a 10.9 Takarmánygyártás tevékenységeket, amennyiben a támogatást igénylő:
o mezőgazdasági termelőnek, vagy
o mezőgazdasági termelőnek nem minősülő mikro- és kisvállalkozásnak minősül a Felhívás 4.1. pontja szerinti korlátozások figyelembevételével. (Felhívás keretében konzorciumi formában támogatási kérelem benyújtására nincs lehetőség.)
- támogatható tevékenység a termeléshez vagy feldolgozáshoz kapcsolódó:
o új eszközök, gépek beszerzése, új technológiai rendszerek kialakítása,
o az üzemen belüli anyagmozgatáshoz és raktározáshoz, valamint csomagoláshoz szükséges új eszközök beszerzése,
o az áruszállításhoz használható N1, N2 és N3 kategóriájú járművek beszerzése,
o a fűtési/hűtési energiaigény, a használati melegvíz igény, a villamos energia igény részbeni vagy teljes kielégítése megújuló energiaforrásból. (napkollektorok alkalmazása, biomassza alapú és hőszivattyús rendszerek telepítése, geotermikus energia használata, napelemes rendszer kialakítása, szélenergia felhasználása)
A Felhívás keretében különösen nem támogatható tevékenységek:
- épületek, építmények kialakítása, bővítése, felújítása,
- mezőgazdasági erőgépek, személyszállító gépjárművek beszerzése,
- ingatlan vásárlás,
- új üzem létesítése (zöldmezős – újonnan létesülő, építészeti előzmények nélküli – beruházás),
- a 2. célterületen gönci hordónál (1,36 hl-nél) kisebb űrtartalmú fahordó vásárlása, használt gépek, eszközök, anyagok, továbbá egyszer használatos eszközök és göngyöleg beszerzése,
- folyékony bioüzemanyag előállítása.
Nem nyújtható támogatás jelen Felhívás keretében azon támogatást igénylő részére, aki, vagy amely:
- a VP3-4.2.1-4.2.2-2-21 kódszámú, „Élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztése” című felhívás keretében már támogatásban részesült és hatályos támogatói okirattal rendelkezik (ez a pályázati felhívás a későbbiekben jelenik meg);
- a VP3-4.2.1-4.2.2-2-21 kódszámú, „Élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztése” című felhívás keretében támogatási kérelmet nyújtott be, és annak kapcsán a jelen felhívásra történő támogatási kérelme benyújtásának időpontjában még nem született támogatói döntés, avagy támogató vagy elutasító tartalmú döntéssel szembeni kifogás elbírálása folyamatban van.
A Felhívás keretében a támogatási kérelmek benyújtására 2021. július 7. napjától 2021. augusztus 31. napjáig az alábbi benyújtási szakaszokban van lehetőség:
- Első szakasz: 2021. július 7. – 2021. július 20.
- Második szakasz: 2021. július 21. – 2021. augusztus 3.
- Harmadik szakasz: 2021. augusztus 4. – 2021. augusztus 17.
- Negyedik szakasz: 2021. augusztus 18. – 2021. augusztus 31.
A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 50 milliárd forint, amelyből:
- az élelmiszer-feldolgozó üzemek fejlesztésre 40 milliárd Ft,
- a borászati üzemek fejlesztésére 10 milliárd Ft a tervezett igénybe vehető összeg.
A támogatás maximális mértéke az Annex I termékek gyártására irányuló kérelmek esetében (az egyes támogatási kategóriákra irányadó részletszabályok figyelembevételével):
- a közép-magyarországi régióban (a továbbiakban: KMR-en belül) az összes elszámolható költség 40%-a;
- a nem közép-magyarországi régióban (a továbbiakban: KMR-en kívül) az összes elszámolható költség 50%-a.
Amennyiben az 1. célterület („Élelmiszer-feldolgozó üzemek fejlesztése”) esetében a támogatást igénylő tevékenysége részben vagy egészben nem Annex I. termék előállítására irányul, akkor a Felhívás keretében a regionális, vagy a csekélyösszegű, vagy a megújuló energia termeléséhez nyújtott beruházási támogatási kategóriák előírásai alapján nyújtható támogatás.
A pályázattal kapcsolatos további információ a Széchenyi 2020 ügyfélszolgálatnál kérhető (06/1 896-0000-ás, normál díjazású telefonszámon, ahol hétfőtől csütörtökig 8:30 – 16 óráig, pénteken 8:30 – 14 óráig fogadják hívását), valamint az elelmiszeripar2@nak.hu e-mail címre várjuk kérdéseiket.
kamarai
forrás összesítő
mely könnyen átlátható, de részletes formában tartalmazza az aktuális, kifejezetten élelmiszeripari cégek számára igénybe vehető támogatásokat, beruházási hiteleket.
A forrás összesítőt táblázatos formában, a NAK weboldalán folyamatosan frissítjük a hozzánk beérkező releváns információkkal.
A hiteleket összefoglaló táblázat itt tölthető le.
A pályázatokat összefoglaló táblázat itt tölthető le.
Az Agrárminisztérium
2021. évi pályázati kiírása
AGRÁRÁGAZATI SZERVEZETEK SZÁMÁRA